Старовинний Дрогобич очима поважних гостей. Палац мистецтв музею “Дрогобиччина”

У старовинному Дрогобичі є що побачити мешканцям і гостям міста.

Тут батьківщина відомого східнослов’янського автора першої книги «Прогностична оцінка поточного 1483-го року» магістра Юрія Дрогобича (Котермака) з Русі, доктора мистецтв і медицини Болонського університету; геніального письменника Івана Франка; феноменального письменника та художника Бруно Шульца, твори яких перекладені більш ніж на 40 мов світу. На вулицях нашого старовинного міста можна часто побачити у будь-яку пору року численні групи туристів. Змістовні та пізнавальні екскурсії організовуються постійно як владними структурами, так і туристичними та мистецькими закладами.

17 липня цього року Палац мистецтв відвідала знана в Україні людина Бандурка Олександр Маркович — український державний діяч, політик, учений, письменник, журналіст. У Верховній Раді України I-II-III-IV  скликань був першим заступником Голови комітету з питань правоохоронної діяльності та боротьби із організованою злочинністю. Нагороджений багатьма орденами та медалями різних країн. Відзначений різноманітними почесними званнями і преміями за миротворчу (вінЛюдина Світу і член ради безпеки ООН), наукову і політичну діяльність, а також працю в літературі і журналістиці. Доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України, Заслужений юрист України. Указом Президента України 2016 року нагороджений ювілейною медаллю «25 років Незалежності України». Також із ним на екскурсію до музею завітали дрогобичанин, голова правління Західної регіональної асоціації клубів ЮНЕСКО, член правління Всесвітньої федерації клубів ЮНЕСКО, консультант комітету Верховної ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Валерій Кузнєцов, депутат Львівської обласної ради Василь Масний та відома у Дрогобичі фотожурналістка Маша Тяжкун.

Поважні гості оглянули експозиції музею, які зробили б честь не одному поважному музею. Старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Любов Васильків провела гостям цікаву та змістовну екскурсію по експозиціях «Скарби графа Лянцкоронського», «Бруно Шульц та його місто». У приватній збірці колекції графів Лянцкоронських —  відомих державних діячів Австро-Угорської імперії та меценатів, організаторів охорони пам’яток культури — представлені картини відомих європейських художників XVII ст.  портретного та жанрового живопису П. Поттера, Ф. Молітора, Ф. Бернгарта, Я. Мальчевського, К. ля Бруна, італійська майоліка, західноєвропейська порцеляна, графіка XVIII – XIV ст. відомих європейських граверів та художників. Саме в цих виставкових залах гості змогли побачити літографічний портрет імператриці Єлизавети(1856 р.) незрівняної красуні, знаменитої законодавиці мод, яка започаткувала в Європі й на наших теренах культ білого весільного плаття, а також портрети імператора Наполеона, відомої леді Гамільтон, імператриці Австро-Угорської імперії Марії-Терезії.

Також поважні гості були захоплені  артефактами з групи художнього металу, дерева, гобеленів ручної роботи XVII – XVIII ст. відомих європейських фірм. Відвідувачі музею також уперше ознайомились з експозицією талановитого дрогобичанина, митця, письменника Бруно Шульца, постать якого залишила по собі унікальну мистецьку спадщину в Дрогобичі –  стінопис, який був виконаний за місяць перед трагічною загибеллю автора 19 листопада 1942 р. та який був віднайдений у 2001 році на так званій «Віллі Ландау». Про цього визначного митця знає дуже обмежена кількість дрогобичан, хоча в Європі він був відомий як талановитий письменник та графік ще з 30-х років минулого століття. Тим більше нашим гостям була цікава розповідь про цього феноменального дрогобичанина, який був неперевершеним літописцем нашого міста. У його оповіданнях можна зустріти описи міських вулиць і визначних будівель, а також образи міських жителів того часу.

Бруно Шульц увіковічнив Дрогобич, так як Кафка Прагу, і завдяки цьому ввійшов у список магічних міст на мапах літературних шедеврів світового рівня. Гості були щиро здивовані та вражені побаченими шедевральними творами мистецтва в Дрогобичі та глибоко вдячні пані Любі Васильків за фахово-проведену екскурсію, а Маші Тяжкун —  за проведений фотосупровід.

muzei-drogobychchyna

Надія Кікта,
завідувач відділу Європейського мистецтва
Палацу мистецтв

Валерій Кузнєцов,
Голова правління ЗРАК ЮНЕСКО,
Головний редактор спеціалізованого видавництва «ЮНЕСКО-СОЦІО»

 

Від свого імені і від імені Олександра Бандурки висловлюю вдячність  за запрошення і ознайомлення нас з історією музею, її експонатами завідувачу відділу Європейського мистецтва  Дрогобицького Палацу мистецтв Надії Кікті.

Слухаючи її переконливі розповіді, ми розуміли, що історія є політика минулого, а політика  історія буденного життя. Скільки нового і цікавого ми дізнались від цієї мудрої, закоханої у свою роботу людини. Також хочемо висловити своє захоплення і нашому гіду Любові Васильків за цікаву і змістовну екскурсію музеєм. Ми пишаємось, що у нашому старовинному Дрогобичі, з його труднощами, тимчасовими негараздами вдалося зберегти для нащадків перлини нашої історії, які зберігаються у шести музеях мого рідного міста.

Низький уклін і велика шана всім працівникам музею за їхню невтомну працю. Сподіваємось, що музеї і надалі будуть поповнюватися новими цікавими раритетами і слава Дрогобича, завдяки вам, буде знана далеко за його межами. Ви робите хорошу і корисну справу.

Успіхів вам і процвітання.